Haberler > Yozgat İl hakem Kurulundan Kamuoyuna

Yozgat İl hakem Kurulu, son haftalarda yapılan futbol maçları sonrasında, müsabakalar ve hakem kararları üzerine yapılan yorumlar ve değerlendirmelerin büyük üzüntü yarattığını bildirdi. 
 Kurul, yazılı basın açıklamasında, futbolu, parçaların oluşturduğu bir bütün, hakemin de bütünü oluşturan parçalardan biri olduğu gerçeğini göz ardı ederek, oyun alanındaki taktik, oyun sistemi ve futbolcu performansından daha çok hakem kararlarının mercek altına alınması ve bütün yorumların hakem kararları üzerine yoğunlaştırılması, kamuoyu önüne tek suçlunun hakem olarak sunulmasının, kamu vicdanı açısından da rahatsız edici olduğunu belirtti.
Açıklamada, şu ifadelere yer verildi:
''Kaybedilen müsabakanın faturasını hakeme çıkarma geleneğinin sürmesi, görsel ve yazılı basında Türk hakemliğini hedef alan, ancak sadece varsayımlar üzerine ve gerçek temellere oturtulmadan sorumsuzca yapılan açıklamalar ve yorumlar, reyting uğruna ve bireysel çıkarlar amaçlanarak yapılan gündem yaratma çabalarının sonuçlarını ve bunları yapanlar adına meyvelerini almış bulunmaktayız. 

İnsan unsurunun olduğu yerde hatanın olması kaçınılmazdır. Hakemler bütün dünyada dün olduğu gibi yarınlarda da hatalı kararlar vereceklerdir. Çünkü hakem futbol oyununun bir parçasıdır.
Tamamen Türk sporuna amatör ve profesyonel aşamada hizmet vermeyi amaçlayan Türk Futbol Hakem Camiası, her türlü zorluğa ve spekülasyona rağmen, yaptığı işi ulusal bir görev olarak algılamakta ve bu zor koşullar içinde görev yapmayı sürdürmektedir.''

Açıklamada, yapılan tüm çalışmalarla bu hataların en aza indirilme çabası içinde olunduğu vurgulanarak, şöyle devam edildi:
'' Ancak unutulmaması gereken şudur, Türk hakemliği hiç kimsenin yönlendirmesi, emir vermesi ya da dilek ve istekleri doğrultusunda düdük çalmamıştır, çalmayacaktır. Bu görüş doğrultusunda yapılan açıklama ve yorumların tümü Türk Hakemliğini yıpratmaktan, dolayısıyla Türk Futbolu'na zarar vermekten başka bir işe yaramayacaktır.''

Türk futbol hakemliğinin, belirtilen özellikteki kişilerin camiada bulunmadığından emin olduğu ifade edilen açıklamada, şunlar kaydedildi:
''Ancak bu tür kişileri camia içinde bulunsalar bile aralarından temizleyebilecek güçte ve dirayettedir. Bu çerçevede Türk Futbolunun içinde bulunan bütün birimleri, daha sağduyulu, yapıcı ve sorumlu olmaya davet ettiğimizi kamuoyuna saygıyla duyuruyoruz.''

Amatör Lig Programına ulaşmak için tıklayınız
Haber Arşivine ulaşmak için tıklayınız
Kurallar ve Talimatlar hakkında bilgi almak için tıklayınız
Fotoğraflarla TFFGHD Yozgat
TFFGHD ye ait dökümanlara ulaşmak için tıklayınız
logolar
Güncel Müsabakalar | Müsabaka Arşivi | Fikstür | Site Haritası | İletişim
TFFHGD © 2015 - Türkiye Faal Futbol Hakemleri ve Gözlemcileri Derneği Yozgat Futbol Yönetim Sistemi